Bi Reklam - Ankara Yasin ERGÜVEN

dEBder.org - Epidermolizis Bülloza

yeni doğan bebek bakımı

EPİDERMOLYSİS BULLOSA’LI BEBEK BAKIM BİLGİLERİ

Yeni doğan bebeğin yaraları daha çok olabileceğinden, hijyen konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Büyük yaralar kapanıncaya kadar yeni doğan bebeğe pansuman günde 1 kez yapılmalıdır.

Su yada kan toplayan yerleri en küçük haldeyken (mercimek hadar dahi olsa) steril iğne ucu ile hemen patlatmalısınız. Aksi taktirde yara daha da büyür (bu esnada bebeğiniz acı duymaz endişelenmeyin). (PATLATIN SADECE İÇİNDEKİ SUYU DIŞARI AKITIN, FAKAT DERİSİNİ SOYMAYIN, KALDIRMAYIN, ÇÜNKÜ DERİ MİKROPLARIN GİRMESİNİ ENGELLEYEN BARİYERDİR).

Patlattığınız yerin suyunu tercihen kâğıt peçeteyi (YADA EN İYİSİ STERİL GAZLI BEZLE) hafifçe bastırarak tamamen boşaltınız (birkaç yerden delmeniz gerekebilir) ve kremleyiniz. Kesinlikle deriyi kaldırmaya çalışmayınız! Eğer tamamen boşalmazsa iyileşmesi gecikebileceği gibi tekrar su toplayabilir. Ertesi gün tekrar kontrol ediniz tekrar su toplamış olabilir.

Yaranın üzerine hergün antiseptik krem (bactroban pomad, FUCİDİN KREM, STAFİNE KREM, fito krem)ya da doktorunuzun hazırlattığı karışımdan sürünüz.

Sargı bezi yaraya yapıştığı taktirde kaynatılmış steril su ile sargı bezini hafif ıslatarak(ISLAK VAZİYETTE 10 DAKİKA BEKLETİNİZ) çıkartınız. Bu şekilde derinin soyulmasını ve canının yanmasını önlemiş olursunuz.

Ağzındaki yaraların fazlalığından dolayı dil ve damağı yapışabilir. Su ya da kan toplayabilir. Mutlaka patlatılmalıdır. (EN UYGUNU DOKTORUNUZA BAŞVURMANIZ, DOKTORUN BU BÖLGEYİ PATLATMASI DAHA UYGUNDUR) En uygunu uyurken patlatmaktır.

El ve ayak parmaklarının yaraları çok olması durumunda, yapışma ihtimalinden dolayı sargı bezlerini aralarından geçirerek sarmalısınız.

Ayak parmaklarının aralarına sargı bezlerini küçük parçalar halinde kesip koyarak sarmalısız.

Pansuman yaparken PANSUMAN PEDLERİnden yararlanabilirsiniz.

Büyük yaraları kremledikten sonra Fito İntertül ya Pansuman Pedi yada bir parça steril sargı bezini yaranın üzerine yerleştirip başka bir sargı beziyle bölgeyi (el, ayak, dirsek, diz) sarıp kaplayınız ve pansuman filesi geçiriniz. Kesinlikle bant kullanmayınız.

Dermatolog tarafından yaralar için hazırlanmış karışım: Fito krem, baktroban pomad, bepanthen krem, isoderm losyon. (Size bahsettiğim BROKOLİ KAPSÜLLERİnden birkaçtane bu karışıma katabilirsiniz)

DİĞER BAKIM BİLGİLERİ

Yemek yedirirken asla biberon kullanmayınız. WEE marka burun aspretörü ya da kaşık kullanınız.

Bütün giysileri pamuklu olmalıdır.

Giysilerinin tersini giydiriniz. Dikişleri dışa gelmelidir(cildine batmaması için)

Mümkünse çıtçıtlı giysiler giydirmeyiniz. Tenine sert hiçbirşey temas etmemeli (bağcık, fiyonk, çıtçıt, düğme, fermuar..)

Terlemeyi önlemek için fazla giydirmemeye özen gösteriniz. Cildi ne kadar nemlenirse vücudunda su toplama ihtimali o kadar artacaktır.

Yastığı ve yatağı yün olmalıdır. Terlemeyi azaltır.

Kucaklarken koltuk altlarından kesinlikle kaldırmayınız. Kucaklayacağınız zaman sırtüstü yatar durumdayken hafif ittirip bir elinizle poposundan, bir elinizle başından hafifçe kavrayarak kucağınıa alınız. Bu konuda yakınlarızı mutlaka uyarınız.

Çok sık banyo yaptırmayınız. Ayaklarının sargılarını açmadan üzerinden banyosunu yaptırınız. Kesinlikle su dolu küvet ya da leğene yatırarak yıkamayınız. Cildinin gevşemesine, yaraların çoğalmasına sebep olabilir. Küvet filesi üzerinde yıkamak en uygunudur.

Kışın haftada bir kez, yazın haftada iki kez (DOKTORUNUZ AKSİNİ SÖYLEMEDİKÇE) yeterli olacaktır. Tabi yaralarının durumuna bağlı.

Bezinin yan bantları yara yapıyorsa keserek külodu ile tutturunuz.

Kulakları en hassas yerleridir. Pamuklu çubukla temizlerken derisi kalkabilir, dikkatli olunuz. Diz ve Dirseklerini yara olma ihtimaline karşı devamlı sarılı tutmanız faydalı olacaktır.

DEBRA EPİDERMOLYSİS BULLOSA YARDIM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

A: Etiler Mahallesi 1459 sokak 13/1 Etimesgut/Ankara

T/F: 0312 244 00 94

E: ademakyuz06@hotmail.com

    debraturkey@gmail.com

F: facebook.com/dEBder.org

Bağış

Ziraat Bankası / Emirler - Etimesgut Şubesi

Ş. Kodu: 2349  H. No: 727 422 09 - 5001

IBAN: TR07 0001 0023 4972 7422 0950 01